Jak zamówić nagranie lektorskie
17.12.2020
Ile kosztuje znany reklamowy lektor? Na kiedy nagranie może być gotowe? O co pytać i od czego zacząć? W tym poście poznasz podstawy, które pozwolą Ci szybko i sprawnie skomunikować się z bankiem głosów. Kliknij i czytaj więcej ????

Ile kosztuje nagranie lektorskie?

Pierwszym elementem, który ma wpływ na koszt nagrania lektorskiego jest wybór głosu. Znany lektor jak Tomasz Knapik ma droższą stawkę wyjściową niż głos z lokalnego radia dlatego zazwyczaj bank głosów dzieli lektorów na kategorie cenowe. Jeśli masz mały budżet to odpowiedni będzie dla Ciebie tani lektor (u nas takie głosy oznaczone jako “Ekonomia”). Jeśli zaś Twój film to duża reklama telewizyjna i potrzebujesz znanego głosu jak Jacek Brzostyński, czy Zbigniew Dziduch zajrzyj do sekcji głosów premium. Jeśli wolisz aby to ekspert zajmujący się nagraniami na codzień zarekomendował odpowiednich lektorów po prostu napisz do studia nagrań, z którym współpracujesz. W odpowiedzi powinieneś otrzymać 3 próbki głosów w formie audio wraz z wyceną.

Gdy masz już wybranego lektora zastanów się jakie będzie pole eksploatacji nagrania, czyli gdzie i w jaki sposób będzie ono używane. Cena usługi lektorskiej zależy od tego jak dużo osób usłyszy nagranie stąd lektor do reklamy telewizyjnej jest dużo droższy niż nagranie do internetowego explainer video. Wynika to z faktu, że im szersza publika tym wyższa kwota, za którą bank głosów musi wykupić prawa autorskie od lektora. Jest to tak zwany “buy out”. 

Ciężko wycenić nagranie gdy nie ma się tekstu, który pozwoli oszacować czas i specyfikę pracy. Nagrania do szkoleń, explainer video, prezentacji i innych form, które nie są reklamowy wycenia się według liczby znaków. Ważnym terminem jest strona rozliczeniowa czyli 1800 znaków ze spacjami. Zazwyczaj lektor ma przyjętą stawkę minimalną za jedną, lub kilka stron. Pamiętaj, że cena jednostkowa za nagranie powinna maleć wraz ze zwiększającą się ilością tekstu. Ceny za duże nagrania zawierają już w sobie stawkę minimalną lektora dlatego np. jeśli za 1 stronę płacisz 370zł to za dwie strony powinieneś zapłacić 510, a nie 740. Nagrania do reklam wyceniane są w zależności od pola eksploatacji i liczby spotów. Stawka za lektora do reklamy telewizyjnej będzie taka sama niezależnie od tego, czy lektor nagra jedno, czy dwadzieścia słów. Jeśli tworzysz kampanię reklamową, w której jest więcej niż jeden spot – możesz liczyć na zniżkę. Standardowo, każdy kolejny spot z kampanii (albo jego skrót) kosztuje 50% ceny wyjściowej ustalonej z bankiem głosów. Np. jeśli nagrywasz lektora do reklamy w telewizji ogólnopolskiej w formacie 30 + 15 sekund zapłacisz za nagranie 1400 + 700zł.

Szybka wycena = szybkie nagranie

Zależy Ci na czasie? Potrzebujesz wyceny nagrania asap? Jeśli na stronie banku głosów nie ma cennika, wyślij odpowiednio przygotowanego maila. Dzięki temu unikniesz niedomówień, a podane koszty będą bardziej precyzyjne.

Napisz którego lektora wybierasz, lub poproś o rekomendacje. Dodaj w jakim języku ma być nagranie i czy preferowany jest głos damski, czy męskie (a może oba?).

Podaj jakie jest pole eksploatacji nagrania. Najpopularniejsze to internet podstawowy, internet premium, telewizja, radio, IVR (centrala telefoniczna).

Załącz tekst do nagrania. Jeśli nie dysponujesz jeszcze tekstem postaraj się oszacować ile stron/ znaków będzie miał, albo ile czasu będzie trwał film, do którego nagrywasz lektora. Jeśli Twoje nagranie będzie reklamą napisz ile jest spotów i jakie są ich czasówki. Standardowe czasy trwania reklam w radiu, telewizji i internecie to 5, 8, 15, 30, 60 i 90 sekund.

Określ, czy lektor ma nagrywać pod istniejący film. Tworzysz angielską wersję istniejącego już polskiego explainer video? Nie ma sprawy. Tekst z opisanymi timingami albo film z wgranym pilotem umożliwią nagranie lektora idealnie pod przesłane video.

Czas realizacji nagrania lektorskiego

Ile czasu trwa wykonanie nagrania lektorskiego? Dobry bank głosów powinien zawsze mieć pod ręką lektora gotowego do nagrania. Profesjonalny lektor powinien dostarczyć krótkie nagranie w 24 godziny od złożenia zamówienia. Przy dłuższych tekstach wszystko zależy od liczby znaków i stopnia trudności tekstu, ale jeśli chcesz zamówić nagranie nastawiaj się raczej na kilka dni niż kilka tygodni.

Realizacja nagrania może trwać nieco dłużej w przypadku lektorów native speaker. W Polsce jest bardzo niewielu prawdziwych lektorów zagranicznych. Dlatego zamawiając głos lektora amerykańskiego musisz brać pod uwagę różnicę stref czasowych. Przesunięcia nie powinny być jednak dłuższe niż jedna doba w stosunku do zamówień z polskimi lektorami.

Tekst do nagrania lektorskiego

Jeśli zależy Ci na czasie opracuj tekst przed nagraniem. Lektor doceni jeśli w przesłanym skrypcie będzie tylko tekst do nagrania podany w czytelnej formie. Ewentualne uwagi co do sposobu nagrania, czy wymowy najlepiej zawrzeć w komentarzach, lub oddzielnym pliku. Wykonanie nagrania lektorskiego z pliku z prezentacją, która oprócz tekstu lektora zawiera teksty plansz, grafiki z tabelami i wykresami oraz uwagi klienta z zeszłego tygodnia skutecznie utrudnia nagranie i zwiększa ryzyko popełnienia błędu. 

Nie zapomnij też o podaniu wymowy. Nazwę firmy “X” lektor może przeczytać równie dobrze jako “IKS” jak i “EKS”. A może na rynek polski ta wymowa będzie inna niż na rynek angielski? Im szybciej doprecyzujesz te niuanse tym prędzej lektor rozpocznie nagranie. Nikt nie lubi poprawek dlatego przygotowanie słowniczka z fonetyczną wymową jest pierwszym krokiem do ich uniknięcia.  

Kobieta w studio nagrań zamawia nagranie lektorskie na stronie pick a voice

Nagranie lektorskie gotowe! (odbiór)

Uff, udało się. Wybrałeś lektora, potwierdziłeś z bankiem głosów zlecenie i w końcu odebrałeś pliki audio. Na co zwrócić uwagę?

Jakość – pliki MP3 to nie jest szczyt profesjonalizmu. Nagrania do zastosowań profesjonalnych powinny być przygotowane w formacie WAV. Audio w tym formacie o parametrach 48kHz, 24bit jest standardem w telewizji. Wyjątkiem są audiobooki i nagrania do szkoleń internetowych, w których priorytetem jest szybkie ładowanie plików. W takim wypadku zalecane są pliki MP3, mono z kompresją nie mniejszą niż 96kbps.  

Zgodność z tekstem – zobacz, czy lektor nagrywający Twój tekst nie popełnił błędów i tekst jest nagrany w prawidłowy sposób. Studio nagrań zawsze sprawdza tekst w trakcie nagrania, ale przy bardzo skomplikowanym technicznym skrypcie łatwo o pomyłkę. Upewnij się też, czy wymowa, którą ustaliłeś z bankiem lektorów przy składaniu zamówienia została zastosowana.

Montaż nagrania i post-produkcja audio – dobre nagranie lektorskie nie powinno szumieć, zmieniać co chwilę głośności, pstrykać, klikać, ani wydawać niepokojących odgłosów. Jeśli czujesz dyskomfort słuchając zwróć na to uwagę studiu nagrań – być może należy coś poprawić.

Stosując powyższe wskazówki we współpracy z bankiem lektorów przyspieszysz proces realizacji zamówienia i uprościsz życie swoje i swoich klientów 🙂

Autorem artykułu jest Marcin Gontarz zajmujący się produkcją nagrań lektorskich (od reklam do szkoleń). Zadaj mu pytanie!

telefon:

+48 509 993 164

email:

info@pickavoice.com

email:

info@pickavoice.com