Koszt produkcji reklamy radiowej zależy od wielu czynników, takich jak pole eksploatacji, charakterystyka lektora, profesjonalne studio nagrań czy ewentualne dodatkowe efekty dźwiękowe. Ceny mogą się różnić, ale można spodziewać się, że koszty będą wynosić od ok. 200zł netto przy reklamie do radia lokalnego do ponad 2500zł netto przy zasięgu krajowym. Pełny cennik produkcji reklamowej znajdziesz w naszym cenniku.
Reklama radiowa składa się z kilku kluczowych elementów, od których zależy jej cena. Oto najważniejsze z nich:
Wstęp/muzyka: Charakterystyczna melodia lub dźwięk na początku reklamy radiowej, który przyciąga uwagę słuchacza. Koszt umieszczenia podkładu muzycznego w reklamie zależy od pola eksploatacji reklamy (radio lokalne, czy krajowe) i wyniesie od ok. 300 do ok. 1000zł netto. Dodanie efektów dźwiękowych takich jak dźwięk dzwonka, klakson samochodu itd. to koszt w okolicach 200zł netto.
Narracja/lektor: Głos lektora, który przedstawia treść reklamy i wzbudza zainteresowanie. Jeśli to radio lokalne to warto wybrać ekonomicznych lektorów z niższej grupy cenowej, których stawki oscylują w okolicy 200zł netto. Jeśli produkujemy reklamę radiową dla znanej firmy, a kampania ma się odbyć na terenie całego kraju to warto pomyśleć o lektorze premium. Głosy lektorskie takie jak Jacek Brzostyński, Zbigniew Dziduch, Jarosław Łukomski, Marta Król, czy Agnieszka Czekańska są kojarzone ze znanymi markami i wzbudzają zaufanie wszystkich słuchaczy. Znany lektor do reklamy radiowej to koszt ok. 1000-1500zł netto.
Informacje o produkcie/usłudze: Najważniejsze informacje o ofercie, włączając w to cechy, zalety i korzyści, które przekonują do skorzystania z oferty. Pamiętajmy aby tekst dla lektora nie był zbyt długi i mógł zmieścić się w określonym przez stację radiową czasie np. 15, 30 lub 60 sekund.
Hasło reklamowe: Krótkie, pamiętne zdanie lub slogan, które podsumowuje przekaz reklamy i zapada w pamięć słuchaczy.
Kontakt/działanie: Podanie informacji o sposobie skontaktowania się z reklamodawcą, takie jak strona internetowa, numer telefonu czy adres email. Zachęć słuchaczy do podjęcia konkretnej akcji używając tzw. „call to action”. Jest to krótkie zdanie namawiające do działania np. „Kup teraz!”, albo „Skontaktuj się z nami”