Lektor do e-learningu
28.07.2021
Na co zwrócić uwagę zamawiając nagranie lektorskie do e-learningu? Kliknij i przeczytaj artykuł.

Wynajęcie lektora do szkolenia e-learningowego może uatrakcyjnić jego formę oraz sprawić, że będzie przystępniejsze.

Ile kosztuje nagranie, jak zamówić lektora i jak przygotować tekst dla lektora? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Wynajęcie jednego lektora, czy nagranie wieloma głosami?

Od charakteru tekstu szkolenia zależy jego odbiór i sposób czytania przez lektora. Przede wszystkim należy sobie odpowiedzieć na pytanie: czy w e-learningu pojawiają się dialogi? Jeśli tak, warto przemyśleć wynajęcie kilku lektorów, którzy zostaną podzieleni na role i zagrają odpowiednie fragmenty tekstów.

Dobry bank głosów powinien zaproponować lektorów odpowiednich do wieku i płci postaci, dzięki czemu nagranie będzie brzmiało wiarygodnie. Zamówienie lektorów w jednej bazie głosów zdejmuje z nas także ciężar produkcji. Wszystkie nagrania lektorskie zostaną wyprodukowane w jednym miejscu dzięki czemu zaoszczędzimy czas na poszukiwanie lektorów, ustalanie szczegółów oraz cen i rozliczanie projektu.

Jak przygotować tekst szkolenia do nagrania lektorskiego?

Tekst do nagrania lektorskiego powinien być przede wszystkim czytelny. Aby zmniejszyć ryzyko błędów i przyspieszyć proces nagrywania, należy dostarczyć lektorowi tekst, który będzie:

  • ładnie sformatowny,
  • z zaakceptowanymi zmianami,
  • bez fragmentów, które nie są do czytania
  • w formacie PDF lub DOC

Jeśli w tekście mają pojawić się jakieś uwagi dla lektora, najlepiej gdyby były w oddzielnej kolumnie, bądź w formie komentarzy.

Bardzo istotna w nagraniach lektorskich do szkoleń jest wymowa. Często lektorzy zmagają się z profesjonalną nomenklaturą, której poprawną wymowę znają jedynie ludzie pracujący wewnątrz danej branży, czy firmy.

Jeśli w tekście do nagrania pojawiają się wyrazy obcobrzmiące, nazwy firm, czy skróty – warto rozpisać tę wymowę w sposób fonetyczny np.

SKP czytamy ES KA PE, PPG czytamy PI PI DŻI itd.

Taki “słowniczek wymowy”  mocno ułatwi pracę lektorowi i sprawi, że przygotowane nagranie lektorskie będzie gotowe do użycia.

Zagraniczny lektor do szkolenia

Czasami zdarza się, że to powstaje potrzeba stworzenia tego samego szkolenia w kilku wariantach językowych. Jak więc przygotować się do nagrania lektorskiego z zagranicznymi głosami?

W takim wypadku jeszcze przed nagraniem należy zacząć od wykonania dobrego tłumaczenia. Przetłumaczony tekst można wycenić w banku głosów.

Ile kosztuje takie nagranie? Zamówienie lektora zagranicznego to zazwyczaj dwukrotnie wyższa cena niż w przypadku nagrań lektorskich po polsku. Dokładną cenę bank głosów podaje zawsze po otrzymaniu tłumaczenia na wybrany do nagrania język, ale już na podstawie oryginalnego tekstu można pomyśleć o orientacyjnej wycenie.

PAV _mainmicrophone

Poprawki i nowe nagrania lektorskie

Szkolenia e-learningowe mają to do siebie, że ich treść potrafi się zmieniać. Wynika to często ze zmian przepisów (np. w szkoleniach BHP i RODO), czy też zmian wewnątrz firmy (np. szkolenia wdrożeniowe).

Czasem wymaga to dogrania nowych fragmentów tekstu lektora nawet rok, czy dwa lata po publikacji szkolenia.

Przed wynajęciem lektora warto więc dopytać w bazie głosów, czy wszystkie nagrania są przez nich archiwizowane oraz jak mają na imię lektorzy, których wybraliśmy do projektu. Dzięki temu w razie poprawek będziemy mogli sprawnie zorganizować nowe nagranie i dołączyć je do reszty nagrań lektorskich.

Jak zamówić lektora do szkolenia?

Jeśli chcemy poznać cenę za nagranie szkolenia i zlecić jego realizację, najlepiej odezwać się do sprawdzonego banku głosów. Takie studio nagrań lektorskich przygotuję wycenę nagrania i zaproponuje głosy odpowiednie do formatu, czy postaci ze szkolenia.

Autorem artykułu jest Marcin Gontarz zajmujący się produkcją nagrań lektorskich (od reklam do szkoleń). Zadaj mu pytanie!

Masz pytania?

telefon:

+48 792 202 703

email:

info@pickavoice.com

email:

info@pickavoice.com