Jak nagrać audiobooka?

09.07.2020
Transformacja książki papierowej w audiobooka to proces, który składa się z kilku etapów. Gdy w głowie wydawcy lub autora zakiełkuje myśl o stworzeniu nagrania książki, powinien on – po pierwsze – wybrać studio nagrań, w którym zrealizuje projekt. Czytaj więcej ????

Produkcja audiobooka - od czego zacząć?

Dobra współpraca ze studiem nagrań lektorskich to połowa sukcesu: wszak na linii studio-wydawca dzieją się najważniejsze procesy i zapadają najistotniejsze decyzje, które kształtują ostateczną formę audiobooka. Szybka i skuteczna komunikacja ze studiem nagrań to gwarant owocnej kooperacji. 

Dobry bank głosów lektorskich może doradzić odpowiedniego lektora do danej książki i zaproponować nagranie darmowej próbki.

Cena i termin nagrania audiobooka zależy od liczby znaków w książce dlatego na początek warto znać liczbę arkuszy wydawniczych, lub mieć pod ręką plik PDF z tekstem.

Lektor do audiobooka - jak wybrać?

Dobre studio nagrań do każdej produkcji audiobooka powinno podejść indywidualnie proponując głosy lektorów, którzy będą pasowali do danego rodzaju literatury. Cena audiobooka jest różna w zależności od wyboru lektora dlatego zawsze istnieje możliwość uzyskania wyceny produkcji w różnych wariantach: np. tańszym i droższym. Jeśli sam słuchasz audiobooków i interesuje Cię nagranie z konkretnym lektorem takim jak np. Filip Kosior, czy Roch Siemianowski możesz zapytać bank głosów o ich dostępność i koszt nagrania.

filip kosior nagrywa audiobooka w studio nagrań pick a voice

Terminy nagrania

Gdy wraz z pomocą ekspertów ze studia nagrań zostanie wybrany lektor, producenci przystępują do ustalania terminów i opracowywania tekstu. Doświadczone studio nagrań jest w stanie bardzo precyzyjnie obliczyć czas trwania produkcji audiobooka. Samo nagranie książki jest realizowane w ciągu kilku sesji i trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin. Należy też uwzględnić czas na montaż i post-produkcję audio. Bezpiecznie jest przyjąć, że pełny proces produkcji audiobooka zajmie ok. miesiąc.

Opracowanie tekstu do audiobooka

Opracowywanie tekstu przed nagraniem audiobooka to czynność, do której należy podejść indywidualnie w przypadku każdej książki. W tekstach, w których występuje wiele wyrazów obcych, trudnych do wymówienia: nazw osobowych czy miejscowych, a także cytatów, potrzebne jest przygotowanie specjalnego słowniczka dla lektora. Dzięki temu proces nagrywania tekstu odbywa się szybciej i efektywniej. Każde wydawnictwo ma też preferencje co do kształtu całości. Dzięki ustaleniu wytycznych technicznych przed rozpoczęciem realizacji projektu, nagranie przebiega sprawnie i bez niejasności. Studio nagrań może także zaproponować przygotowanie gotowego audiobooka według rynkowych standardów. Takie pliki będą gotowe do użycia w każdym sklepie internetowym i na każdej platformie streamingowej.

Lektorka czyta audiobooka w studio nagrań PICK A VOICE

Nagranie audiobooka w studio

Gdy lektor czyta, realizator pilnie monitoruje przebieg nagrania. Sprawdza, czy nagranie audio zgadza się z tekstem książki oraz czy lektor poprawnie interpretuje tekst. Następnie wycina przeszkadzające w odbiorze oddechy i mlaski, montuje pliki według wskazówek klienta (wraz z różnorakimi efektami dodatkowymi takimi jak podkład muzyczny), oraz dostosowuje nagranie do rynkowych wymogów technicznych

Nagranie ląduje znów u producentów, którzy sprawdzają poprawność i jakość wszystkich rozdziałów. Producenci tagują (numerują i opisują) pliki według właściwej kolejności, dodają okładkę i wysyłają gotowe nagranie w dalszą drogę, na końcu której znajdzie się żądny lekturowych wrażeń słuchacz.

Przykładem audiobooka nagranego w studio nagrań PICK A VOICE jest powyższy fragment książki “Unorthodox” w interpretacji Magdaleny Schejbal.

Autorką artykułu jest Kalina Taczkowska zajmująca się produkcją nagrań audiobookowych. Zadaj jej pytanie!

Masz pytania?

telefon:

+48 509 993 164

email:

info@pickavoice.com

email:

info@pickavoice.com